Zbiorniki bezodpływowe na ścieki: specyfika i główne zalety

Zbiornik bezodpływowy to szambo szczelne, które znajduje się na działkach większości domów jednorodzinnych. Jest to bardzo korzystny wybór dla osób, które nie mają możliwości zainwestowania w oczyszczalnie lub też żyją w rejonie pozbawionym kanalizacji. Zbiornik bezodpływowy ma na celu gromadzenie ścieków bądź deszczówki, w dodatku może znajdować się w każdym miejscu działki, pomijając zagłębienia terenu, aby nie został zalany przez deszcz. Jak dokładnie wygląda zbiornik bezodpływowy na ścieki? 

Jak skonstruowane są zbiorniki bezodpływowe na ścieki? Gdzie można zamontować zbiornik bezodpływowy na ścieki?

Szambo szczelne musi znajdować się w odległości maksymalnie 15 m od studni, 2 m od granicy działki i 5 m od drzwi i okien. W dodatku powinno znajdować się blisko ogrodzenia lub bramy – tak, aby szambiarka bez problemu mogła opróżnić zbiornik, bez konieczności wjazdu na działkę. Oczywiście wszystko zależy od preferencji mieszkańca, lecz częste wjazdy szambiarki mogą mieć negatywny wpływ na walory estetyczne podwórka.

Zbiornik na szambo powinien być położony w takim miejscu, aby nie przysparzał problemu z budową przyłącza kanalizacyjnego. Zbiorniki bezodpływowe na ścieki są do wyboru w różnych wariantach – jako betonowe zbiorniki lub są wykonane z tworzyw sztucznych

W większości przypadków najlepiej sprawdzają się zbiorniki ekologiczne, ponieważ są szczelne oraz wykonane z materiałów bezpiecznych dla ludzi i zwierząt. Zbiorniki betonowe są znacznie trwalsze niż te wykonane z tworzyw sztucznych, ponieważ wykazują mniejszą podatność na uszkodzenia mechaniczne. W tym przypadku należy jednak wybierać tylko takie, które wykonane są z dobrze zagęszczonego betonu klasy B-20 i z uszczelniaczami. Najlepiej zainwestować w zbiornik o pojemności 8-10 m3.

Zalety zbiorników bezodpływowych na ścieki

Wybór szamba szczelnego wiąże się z wieloma korzyściami, takimi jak:

  • trwała konstrukcja zbiornika,
  • najlepsze rozwiązanie dla mniejszych gospodarstw,
  • zajmuje mało powierzchni,
  • szczelność,
  • odporność na czynniki zewnętrze,
  • przeznaczenie niewielkiej kwoty na założenie szamba.

Odpowiednio wybrane szambo nie powinno wymagać opróżniania częściej niż co 2-3 tygodnie, dlatego tak istotne jest, aby dobrze wiedzieć, na czym dokładnie polega instalacja szczelnego szamba. Profesjonalne firmy, które się tym zajmują, zawsze pomogą wybrać odpowiedni zbiornik i dostosować go do potrzeb klienta.

Leave a Reply