Szambo. Betonowe, czy plastikowe?

Nie do wszystkich działek doprowadzona jest zwykła kanalizacja. Nie na wszystkich działkach też da się wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Niektórym właścicielom domów pozostaje więc instalacja zwykłego szamba. Co mają do wyboru?

Tradycyjne szamba

Tradycyjne betonowe szamba budowane były od lat. Ich konstrukcja polegała na wkopaniu w ziemię sporych betonowych kręgów, które uszczelniało się specjalnymi piankami lub klejami. Na naszym rynku funkcjonują także zbiorniki betonowe. Mają one atrakcyjną cenę w porównaniu do szczelnych szamb bezodpływowych wykonanych z ekologicznych materiałów. Największym minusem szamb betonowych jest to, że uszczelnienie po kilku latach słabnie i zaczyna przepuszczać zawartość szamba do gruntu. Może to powodować nieprzyjemne zapachy. Brak uszczelnienia może też powodować dostawanie się wody gruntowej do szamba, co skutkuje tym, że zbiornik szybko się zapełnia. Betonowe szamba są niezwykle wytrzymałe. Powoli jednak odchodzi się od tego rozwiązania ze względu na jego negatywny wpływ na środowisko, utrudniony montaż i demontaż.

Szamba plastikowe

Szamba plastikowe to prawdziwa rewolucja jeśli chodzi o szczelność zbiornika, wagę i technologię wykonania. Dobre szamba wykonane są z polietylenu czy laminatu, a do tego wzmocnione są specjalną żebrowaną konstrukcją. Cechuje je  więc niezwykła wytrzymałość. Szamba gwarantują stuprocentową szczelność – zawartość w sposób niekontrolowany nie ma jak przeciekać do gruntu. Tak jak zwykłe szambo, szambo plastikowe należy regularnie opróżniać, a dobór jego pojemności do zapotrzebowania domu powinien być dobrze przemyślany, by wizyty szambiarki nie były konieczne zbyt często. Szambo plastikowe jest rozwiązaniem o wiele bardziej ekologicznym niż tradycyjne szamba betonowe. To rozwiązanie na długie lata.

Leave a Reply