Przydomowa oczyszczalnia ścieków, a zgoda ze starostwa

Osoby planujące budowę przydomowej oczyszczalni ścieków często martwią się, że uzyskanie zgody na budowę jest czasochłonne i uciążliwe. To jednak nieprawda. Procedury są dość proste i nie wymagają od inwestora wiele zachodu. Przydomową oczyszczalnię ścieków budujemy na zasadzie zgłoszenia.

Zgoda starostwa

Jak wygląda proces zgłoszenia budowy przydomowej oczyszczalni ścieków? Inwestor musi pobrać specjalną mapkę z Wydziału Geodezji właściwego starostwa. Następnie odręcznie nanosi na nią plan oczyszczalni wraz z odbiornikiem oczyszczonej wody (drenaż, studnia chłonna). Do urzędu składa się również poświadczenie własności działki oraz zgłoszenie budowy. Potrzebne będą również dokumenty potwierdzające parametry oczyszczalni wraz z aprobatami, dostarczone przez wybraną firmę od której kupujemy oczyszczalnię lub szambo.  Zawsze najlepiej zadzwonić lub wybrać się osobiście do swojego starostwa, aby dokładnie dowiedzieć się, jakich dokumentów oczekują urzędnicy. Wiele starostw udostępnia szablony dokumentów, aby ułatwić inwestorom budowę. Po złożeniu dokumentów w Wydziale Budownictwa starostwa, musimy odczekać  21 dni na otrzymanie zgody na budowę. Jeśli w tym czasie urząd nie wyrazi sprzeciwu, możemy uznać, że otrzymaliśmy zgodę (nie musimy dostać jej na piśmie). Po tym terminie wolno nam rozpocząć budowę, musimy jednak w ciągu 14 dni od jej rozpoczęcia poinformować o tym urząd.

Problemy ze starostwem

Starostwa zazwyczaj nie robią zbędnych problemów inwestorom, a wręcz są bardzo przychylne inwestycjom w przydomowe oczyszczalnie ścieków. Czasami niektóre z nich mogą prosić o  uzupełnienie dokumentów np. o opinię uprawnionego geologa, badania gruntu lub wykonanie projektu. Uzależnione jest to od wymogów danego Starostwa i nie zdarza się zbyt często.

Leave a Reply