Popularne mity o przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się z roku na rok coraz popularniejsze. Są o wiele bardziej zaawansowanym rozwiązaniem niż tradycyjne szamba. Osoby, które zastanawiają się nad instalacją przydomowej oczyszczalni ścieków nie raz natykają się na mity mówiące o tym, że urządzenie to wymaga skomplikowanej obsługi. To jednak nieprawda. Przyjrzyjmy się tej kwestii bliżej.

Użytkowanie przydomowej oczyszczalni ścieków

Użytkowanie przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga przestrzegania kilku zasad. Zawsze należy pamiętać o tym, że jej poprawne, ekologiczne działanie determinują bakterie, które są odpowiedzialne za wszystkie procesy zachodzące w zbiorniku. Bakterie, jak wiadomo, nie poradzą sobie z odpadami nieorganicznymi. Dlatego też do toalety nie mogą trafiać środki higieny osobistej, waciki, czy nawilżane chusteczki. Oczyszczalnia nie tylko nie poradzi sobie z ich przetworzeniem, ale dodatkowo może ulec awarii. Ogromna większość awarii oczyszczalni bierze się z nieumiejętnego korzystania z niej, a nie z wad urządzeń. Ważne jest, aby co kilka miesięcy usuwać z oczyszczalni osad – to w zasadzie jedyny regularny obowiązek właściciela.

Przykry zapach

Wśród mitów o oczyszczalniach można znaleźć ten o brzydkim zapachu. Niektóre osoby twierdzą, że ciecz wydostająca się z drenażu nie jest ekologiczna i zdrowa dla środowiska, a do tego wydziela nieprzyjemny zapach. To nieprawda! Działanie oczyszczalni podlega restrykcyjnym normom, płyn jest więc całkowicie neutralny zarówno w swoim składzie, jak i zapachu. Jeśli z drenażu lub wentylacji wydobywa się jakikolwiek przykry zapach oznacza to, że nie działa ona prawidłowo. W tym przypadku należy wezwać serwis i ustalić przyczynę przykrej woni. Często spowodowana jest ona właśnie nieumiejętnym korzystaniem z urządzenia – zalegającym osadem, niedrożną wentylacją wysoką, źle zabezpieczonymi urządzeniami sanitarnymi w domu  lub rzadziej – złą instalacją. W drugim przypadku odpowiedzialność ponosi firma, która zamontowała urządzenie. Warto więc wybierać tylko sprawdzonych i zaufanych dostawców.

Leave a Reply