Plusy i minusy szamb plastikowych

Szamba plastikowe składają się z dwóch podstawowych elementów. Pierwszy z nich jest to osadnik gnilny, w którym kumulują się zanieczyszczenia. Następnie dochodzi do beztlenowego oczyszczenia osadu od płynów. Dalszy etap oczyszczania w drenażu polega na tlenowych przefiltrowaniu płynu. Następnie oczyszczone w drenażu ścieki zostają odprowadzone do gruntu. 

Łatwość montażu oraz oszczędność

Najważniejszym plusem szamb plastikowych jest ich łatwa instalacja w miejscach, do których nie została doprowadzona instalacja kanalizacyjna lub z różnych przyczyn nie jest to opłacalne. Jego działanie nie wymaga także instalacji elektrycznej, co generuje dodatkowe oszczędności.

Łatwość w użytkowaniu i bezobsługowość

Ekologiczne szamba plastikowe są także łatwe w użytkowaniu, ponieważ wymagają zmiany filtra jedynie co około pół roku. Nie generują one odpadów, ponieważ pojemnik można przekazać do recyklingu lub wykorzystać jako pojemnik na deszczówkę, po wcześniejszym zdezynfekowaniu. Nie bez powodu szambo nazywane jest ekologicznym, ponieważ jego działanie zapobiega przedostawaniu się ścieków i zanieczyszczeń do wód oraz gruntu.

Lekkość oraz trwałość

Szambo plastikowe dodatkowo jest lekkie, nie powoduje problemów w transporcie czy montażu. Zainstalowane w dobrze wybranym miejscu nie niszczy się ani nie pęka i nie przecieka.  Jego minusem jest brak odporności na korozję i chemikalia.

Mała wytrzymałość na obciążenie

Plastikowe szamba są w małym stopniu wytrzymałe na obciążenie, ze względu na swój materiał. Nie należy osadzać ich zbyt dużej głębokości, ale też odpowiednio dobrać materiał, który będzie stanowić pokrywę. Nie powinno także montować się go w miejscu, gdzie parkuje się pojazdy, ponieważ może to prowadzić do pęknięcia pojemnika. 

Leave a Reply