Montaż szamba. Co warto wiedzieć?

Chociaż montaż przydomowej oczyszczalni ścieków jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w przypadku budowy domu na działce bez możliwości podłączeni kanalizacji, nie wszędzie jest on ekonomicznie uzasadniony. Zdarzają się też działki, gdzie przydomowej oczyszczalni nie można zamontować, ze względu na uwarunkowania prawne. Właściciele domu są wtedy zmuszeni zainstalować szambo. Betonowe, nieszczelne szamba odchodzą powoli do lamusa. Obecnie stawia się na szamba plastikowe, które są w stu procentach szczelne.

Jak wygląda montaż?

Wiele osób decyduje się na zamontowanie szamba na własną rękę. Dla tych, którzy mają chociaż blade pojęcie o pracach budowlanych, nie powinno to być nic trudnego. Instalację zaczyna się od przygotowania dużego wykopu. Musi on być nieco większy niż zakupione szambo. Na dno wykopu należy wysypać  grubą warstwę piasku lub żwiru. Pusty zbiornik jest stosunkowo lekki, da się go więc umieścić w wykopie bez użycia maszyn. Po ułożeniu szamba należy do niego podłączyć wylot kanalizacji. Na wyjątkowo mokrych działkach, np. gliniastych lub o wysokim poziomie wód gruntowych, zbiornik powinien być dodatkowo dociążony. Należ jednak upewnić się u producenta, jak to zrobić, aby go nie uszkodzić. Szambo plastikowe następnie zasypujemy piaskiem, a tuż przed końcem zakrywamy betonową płytą ochronną. Dopiero wtedy kończymy zasypywanie.

Pomoc instalatorów

Firmy, które oferują szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków, współpracują zazwyczaj z doświadczonymi ekipami instalatorskimi. Jeśli boimy się, że sami niepoprawnie zainstalujemy szambo, lepiej skorzystać z pomocy fachowców. Znają oni doskonale parametry techniczne poszczególnych modeli szamb i ich ograniczenia. Wiedzą też, jak zainstalować szambo w trudnych warunkach gruntowych. Doradzą nam również najlepsze miejsce na zbiornik, biorąc pod uwagę zagospodarowanie naszej działki. Ekipę można prosić o pomoc już na etapie wyboru szamba, aby doradziła nam najlepsze rozwiązanie dla naszych potrzeb.

Leave a Reply