Montaż oczyszczalni biologicznej. Koszty inwestycji

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są tańsze w eksploatacji, ale droższe w instalacji. Mimo to są lepszym rozwiązaniem niż szambo.  Te pierwsze są praktycznie bezobsługowe, natomiast drugie wymagają opróżniania zbiornika. Cechy użytkowe przemawiają na korzyść oczyszczalni przydomowych, jednak ze względu na początkowe wymagania finansowe, sporo osób decyduje się na tańsze w budowie szambo. Ile pieniędzy trzeba wydać na oczyszczalnię biologiczną i czy warto ją zamontować?

Na czym polega fenomen oczyszczalni biologicznych?

Oczywistym plusem oczyszczalni przydomowych – w przeciwieństwie do popularnych szamb – jest ich bezobsługowość. Natomiast – z użytkowego punktu widzenia – zaletą jest ekologiczny system oczyszczający ścieki. Dodatkowym plusem jest brak nieprzyjemnych zapachów, charakterystycznych dla bezodpływowych zbiorników. Jedyna rzecz, o którą powinien martwić się właściciel, to usuwanie i wywożenie osadów. Taką czynność wykonuje się rok. 

Krótka instrukcja budowy oczyszczalni biologicznej

Instalację biologicznej oczyszczalni ścieków należy zacząć od odpowiedniej lokalizacji. Najpierw trzeba wykopać dół pod zbiornik o odpowiedniej głębokości oraz szerokości. Pokrywa włazu powinna wystawać przynajmniej 5 cm nad powierzchnią gruntu. Następnie, kiedy zbiornik będzie znajdować się we właściwej pozycji, należy wypełnić go wodą tak, by zapełnić nią ⅓ kanistra. Trzeba pamiętać o odpowiednim mechanizmie chłodzenia – syfonach i wentylacji pionowej. Do zainstalowania rurociągu konieczny będzie dół pod kanalizacyjną rurę. Dno wykopów należy ustabilizować, a następnie zacząć proces rozmieszczania rur. Pod koniec instalujemy przewody elektryczne – nie zapominając przy tym o dostarczeniu napięcia 230V do obsługi sterownika. Dopiero wtedy możemy przystąpić do testowania własnej oczyszczalni.

Oczyszczalnia biologiczna – koszty montażu

Najczęściej wymienianym minusem oczyszczalni jest cena instalacji. W tym przypadku trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu sześciu tysięcy złotych – w zależności od konkretnego wariantu produktu. Zrekompensować ten wydatek mogą koszty eksploatacji, które wynoszą nie więcej niż pięćset złotych rocznie. W porównaniu do szamba – w perspektywie długofalowej – wybór oczyszczalni biologicznej wydaje się udanym interesem.

 

Leave a Reply