Korzystanie z oczyszczalni biologicznych przy dużej liczbie użytkowników

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej polskich gospodarstw domowych. Powodów ich popularności jest wiele – zarówno funkcjonalnych, jak i ekonomicznych. Czy jednak konstrukcja taka sprawdza się dobrze również przy dużej liczbie użytkowników? Jakie korzyści niesie za sobą wówczas jej zastosowanie? 

Biologiczna oczyszczalnia ścieków jest dobrą alternatywą dla tradycyjnego szamba wówczas, gdy domu nie da się podłączyć do sieci kanalizacyjnej. To nowoczesna, zaawansowana konstrukcja, która pozwala na całkowite oczyszczenie ścieków w procesie rozkładu tlenowego. Można je stosować zarówno w małych gospodarstwach domowych, np. 2-3 osobowych, jak i przy większej liczbie użytkowników. Dlaczego warto, gdy rodzina jest liczniejsza?

Brak problemów z koniecznością częstego wywożenia szamba 

Wywożenie szamba to duża uciążliwość. Regularne wizyty pojazdu asenizacyjnego narażają Cię na koszty, a poza tym wymagają obecności domowników. Montaż biologicznej oczyszczalni ścieków  eliminuje ten problem. Choć konieczne jest okazjonalne oczyszczanie osadników, odbywa się ono raz na kilkanaście – kilkadziesiąt miesięcy, a nie kilka razy w roku lub częściej.

Korzyści ekonomiczne

Im większa liczba domowników, tym wyższy jest koszt usuwania szamba. Choć początkowa inwestycja w biologiczną oczyszczalnię jest wysoka – zwraca się bardzo szybko. Zasadniczo: im większa liczba użytkowników, tym szybciej zaczniesz dostrzegać korzyści finansowe takiego rozwiązania.


Wygoda obsługi

Biologiczna oczyszczalnia nie jest uciążliwa w codziennym użytkowaniu. Zapomnij o przykrych zapachach czy konieczności doglądania instalacji. Praca systemu jest zautomatyzowana, a ścieki po oczyszczeniu można odprowadzić w bezpieczny sposób do gruntu.

Jak obliczyć wielkość oczyszczalni biologicznej?

Liczba użytkowników to jeden z kluczowych czynników niezbędnych do określenia pojemności biologicznej oczyszczalni ścieków. Jak ją wyliczyć? Zakłada się, że jeden domownik produkuje ok. 150 l ścieków na dobę. Pamiętając, że proces wstępnego podczyszczania ścieków następuje wówczas, gdy zostaną one przetrzymane we wstępnym osadniku przez 3 dni, docelową pojemność należy obliczyć:

mnożąc 150 l przez 3 (doby),
mnożąc otrzymany wynik przez liczbę użytkowników.
Przykładowo, jeśli liczba osób korzystających z oczyszczalni wyniesie 8, obliczenie wygląda następująco: 150 l* 3 * 8 = 3600 l. Oznacza to, że należy wybrać zbiornik z osadnikiem wstępnym o pojemności 4 m3. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z ekspertami.

Przy większości oczyszczalni podane jest ilość użytkowników oraz przepustowość dobowa. Pozwala to na dobranie odpowiedniej wielkości oczyszczalni. Oczyszczalnia przewymiarowana też nie jest dobrym rozwiązaniem.

W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z ekspertami.

Leave a Reply