Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest ekologicznym i tanim w eksploatacji sposobem na odprowadzanie ścieków z naszej posesji. Składa się z zespołu specjalistycznych urządzeń, służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu. W wyniku rozkładu tlenowego i beztlenowego ścieki oczyszczone zostają do wody o drugiej klasie czystości. Następnie jest ona odprowadzana do gruntu lub do wód powierzchniowych.

Aby jednak przydomowa oczyszczalnia ścieków prawidłowo spełniała swoje funkcje, należy o nią należycie zadbać. Sprawdź, co robić, by ścieki na posesji przestały być kłopotem.

Nie zapominaj o regularnym czyszczeniu

Przydomową oczyszczalnię ścieków należy regularnie czyścić. Nie częściej niż co 1-3 lata trzeba opróżniać osadnik gnilny i wtórny, a także co 3-6 miesięcy czyścić filtry, a także raz na 3 miesiące czyścić lub wymieniać filtry powietrza.

Nie zapominajmy również o stosowaniu środków czystości, dedykowanych oczyszczalniom i nie mających negatywnego wpływu na florę bakteryjną.

Uzupełnianie kultur mikroorganizmów

Dbanie o przydomową oczyszczalnię ścieków polega również na stosowaniu biopreparatów. Najczęściej aplikuje się je raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Nie tylko oczyszczają, lecz także redukują powstawanie osadu i kożucha w osadniku gnilnym. Dbanie o instalację nie tylko wpływa na jej lepsze funkcjonowanie, lecz także zmniejszenia częstotliwość wywozu osadów, niweluje ryzyko zatoru przepływu w rurach, poprawia pracę osadnika gnilnego i podnosi jego wydajność.

Pozostałe czynności

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonała inwestycja, jednak należy o nią właściwie dbać. W tym celu:

  • dokonujmy regularnych przeglądów dmuchawy powietrza
  • płuczmy co 3 miesiące czystą wodą pompę w przepompowni
  • kontrolujmy poziomu osadu w strefie aktywacyjnej oraz ilość osadu aktywowanego po 30 minutach osadzania
  • kontrolujmy skład odpływu i regulacji natlenienia.

Pamiętajmy zatem o dokonywaniu wszystkich powyższych czynności, a zyskamy pewność, że oczyszczalnia będzie działa sprawnie przez wiele lat.

Leave a Reply