Eksploatacja przydomowej oczyszczalni ścieków

Wbrew mitom krążącym o przydomowych oczyszczalniach ścieków, wymagają one o wiele mniej uwagi podczas eksploatacji niż zwykłe szamba. Zwykłe szambo należy regularnie opróżniać. Instalując przydomową oczyszczalnię ścieków, należy pamiętać o kilku podstawowych obowiązkach, aby posłużyła nam ona bezawaryjnie przez długie lata. Jak o nią dbać?

Usuwanie osadu

Bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym obowiązkiem właściciela przydomowej oczyszczalni ścieków, jest regularne usuwanie z niej osadu. W tym celu do oczyszczani można wezwać serwis. Osad powinien być usuwany raz na 9 miesięcy lub  raz na dwa lata w zależności od rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków. Specjaliści z serwisu przy okazji mogą wymienić filtry i dokładnie oszacować stan oczyszczalni. Usuwanie nagromadzonego osadu odbywa się za pomocą wozu asenizacyjnego, dlatego równie dobrze właściciel oczyszczalni może wykonać to we własnym zakresie.  Drugim, równie ważnym obowiązkiem właściciela jest wrzucenie do kanalizacji preparatu zawierającego bakterie, który wspomoże procesy rozkładu. Zazwyczaj producenci informują użytkowników przy kupnie oczyszczalni, jaki preparat będzie najlepszy do danego modelu. W tej kwestii również ważny jest rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków , nie do wszystkich oczyszczalni trzeba stosować preparaty bakteryjne, uzależnione jest to od  technologii wykorzystanej do  oczyszczania ścieków.  Przydomowa oczyszczalnia ścieków do prawidłowego rozruchu wymaga stałego dopływu ścieków, podłączenia do prądu(oczyszczalnia biologiczna)  oraz dozowania preparatów ( w zależności od modelu oczyszczalni.) O rozruchu danego modelu również powinien nas poinformować producent. Pełny rozruch oczyszczalni przy zachowaniu w/w parametrów trwa ok.2-3 tygodni. Po tym okresie praca oczyszczalni stabilizuje się i wystarczy tylko ją monitorować. Jak każde urządzenie w gospodarstwie domowym.

Awarie oczyszczalni

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są praktycznie bezawaryjne . Jeżeli jednak mamy wątpliwości wtedy warto skontaktować się z montażystą lub producentem. Zdarza się, że w kilkuletniej oczyszczalni może dojść do zużycia się elementów lub awarii,  ale są to rzadkie przypadki. Często zakłócenia w prawidłowej pracy oczyszczalni wynikają z nieprawidłowej eksploatacji. np.  domownicy wrzucają do toalety odpady nieorganiczne. Jeśli z kolei właściciel zapomni o dorzuceniu porcji bakterii ( w zależności od rodzaju oczyszczalni),  lub będzie stosował środki na bazie chloru w dużych ilościach może się zdarzyć, że zginie czynny osad i oczyszczalnia przestanie prawidłowo oczyszczać ścieki. Przy prawidłowo eksploatowanej przydomowej oczyszczalni ścieków usterki zdarzają się jednak niezwykle rzadko. Zawsze należy dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta i przestrzegać zawartych w niej zaleceń.

Leave a Reply