Czy przydomową oczyszczalnię ścieków można przesunąć?

Właściciele domów jednorodzinnych, przy których zainstalowana jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, często zastanawiają się, czy może ona być przeniesiona w inne miejsce działki. Czasami chcą oni zupełnie inaczej zagospodarować swoją posesję i martwią się, że raz zainstalowana oczyszczalnia może to uniemożliwić. To jednak nie jest żadnym problemem. Przydomowa oczyszczalnia ścieków może być przesunięta w inne miejsce, o ile oczywiście spełnia ono wszystkie wymagania dotyczące jej montażu. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

Ciągi komunikacyjne

Najwięcej osób zastanawia się nad przesunięciem oczyszczalni z powodu tworzenia nowych ciągów komunikacyjnych, np. podjazdu do nowo wybudowanego garażu. Jeśli droga ma przebiegać nad oczyszczalnią, martwią się oni, że ciężar samochodu po prostu ją zniszczy. Zawsze warto najpierw zapytać się instalatora oczyszczalni, czy jakiekolwiek prace przy oczyszczalni są potrzebne. Oczyszczalnie są bardzo mocne, może okazać się więc, że nie ma problemu, jeśli będzie przejeżdżał nad nimi zwykły samochód osobowy. W przypadku cięższych aut może okazać się, że przesunięcie również nie jest potrzebne. Wystarczy tylko zamontować dodatkowe wzmocnienia i urządzenie będzie mogło pozostać na swoim miejscu.

Inne powody zmiany miejsca

Zdarzają się jednak przypadki, gdy przesunięcie oczyszczalni jest konieczne. Dobrą wiadomością jest to, że jest to jak najbardziej wykonalne, jeśli chodzi o aspekty techniczne. Oczyszczalnię można przenieść, nie uszkadzając jej. Ograniczeniem mogą być tylko przepisy prawa dotyczące nowego miejsca oczyszczalni. Przypomnijmy, że przydomowa oczyszczalnia ścieków musi być zainstalowana co najmniej 1,5m nad poziomem wód gruntowych. Musi również być umieszczona w odpowiednich odległościach od wymienionych w przepisach punktów: minimum 2m od granicy działki, minimum 3m od drzew i co najmniej 30m od pobliskiej studni. Nowe miejsce musi spełniać wszystkie wymagania przepisów ustaw: Prawo budowlane i Prawo Wodne.

Leave a Reply