Częste błędy popełniane przy wyborze oczyszczalni ścieków

Z tego względu, że zasady działania przydomowej oczyszczalni ścieków opierają się na procesach biologicznych, stanowi ona ekologiczne i w pełni bezpieczne rozwiązanie. Ponadto, w porównaniu z szambem jest ona znacznie tańsza w eksploatacji, a także wygodniejsza w obsłudze, gdyż nie wiąże się z koniecznością systematycznego wywożenie ścieków. Aby jednak móc cieszyć się tymi wszystkimi zaletami, należy dokonać wyboru odpowiedniej oczyszczalni. Niestety, w kwestii tej popełnianych jest kilka błędów. 

Ocena warunków wodno-gruntowych

 

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych w trakcie wyboru oczyszczalni ścieków jest niewłaściwa ocena rodzaju gleby oraz poziomu wód gruntowych. Ma to kluczowe znaczenie w doborze modelu (szczególnie typu odbiornika ścieku oczyszczonego), a następnie dla zakresu prac instalatorskich. Warunki wodno-gruntowych można ocenić za pomocą specjalnego badania geologicznego. Warto w tym celu zgłosić się do wykwalifikowanej firmy, zajmującej się doradztwem w tej dziedzinie.

Błędna ocena liczby użytkowników

 

Innym kluczowym kryterium wyboru jest liczba mieszkańców danego budynku w przeliczeniu na dobowe zużycie wody. Obliczeń dokonuje się przy użyciu prostego wzoru, a na podstawie wyniku dobiera się odpowiednią pojemność osadnika. Częstym błędem jest nieuwzględnienie powiększenia liczby mieszkańców w przyszłości. A więc tego, że przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie użytkowana w znacznie większym stopniu. Wiele osób zapomina również, że na wybór rodzaju wpływa także powierzchnia, jaką zajmuje dana instalacja.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków posiada wiele zalet: jest ekologiczna, bezobsługowa i bezpieczna. Aby jednak cieszyć się jej bezproblemowym funkcjonowaniem i tanią eksploatacją, nie należy popełnić błędów przy wyborze. Z tego względu warto skorzystać z porady specjalistów z branży. 

Leave a Reply