Co zrobić ze ściekami na działce letniskowej?

Popularność działek letniskowych stale rośnie – to miejsce idealne na odpoczynek w otoczeniu przyrody i z dala od ludzi. Często domek wyposażony w toaletę nie może być połączony z siecią kanalizacyjną, dlatego należy znaleźć inny sposób na odprowadzanie ścieków. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest montaż szamba, jednak warto zastanowić się także nad niewielką oczyszczalnią, która będzie tańsza w eksploatacji.

Jakie szambo wybrać na działkę letniskową?

Najprostszym rozwiązaniem są całkowicie szczelne zbiorniki, które wymagają regularnego opróżniania. Bezodpływowe szamba przydają się na przykład, gdy warunki wodno-gruntowe nie pozwalają na budowę oczyszczalni. Plastikowy zbiornik nie wymaga częstej konserwacji, dlatego to doskonałe rozwiązanie, jeśli działka nie jest użytkowana przez cały rok, a na przykład wyłącznie latem.

Alternatywą dla zbiorników bezodpływowych są szamba ekologiczne, z których podczyszczone ścieki dostają się gruntu. Należy pamiętać, że pomimo nazwy zbiornikom tego rodzaju blisko jest do oczyszczalni. Zawierają one drenaż rozsączający, w którym zachodzą procesy doczyszczania ścieków, co wiąże się z zachowaniem odpowiednich odległości. Warto jednak zaznaczyć, że montując ekologiczne szambo przydomowe, można pozwolić sobie na nieregularny dopływ ścieków, co nie ma dużego znaczenia na funkcjonowanie oczyszczalni ekologicznej. Dlatego to świetne rozwiązanie na działce rekreacyjnej, na której mieszka się głównie w sezonie.

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków na działce letniskowej

zbiornik oczyszczalni ścieków

Montaż oczyszczalni ścieków jest nieznacznie droższy niż kupno szamba, jednak inwestycja może szybko się zwrócić. Regularny wywóz ścieków to bowiem większy koszt niż czyszczenie filtrów, czy uzupełnianie kultur bakterii. Ekologiczna oczyszczalnia ścieków jest też przyjazna dla środowiska i warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem na działce letniskowej, którą zamieszkuje się nieregularnie. Eksploatacja ekologicznej oczyszczalni jest tania, wymaga jednak stosowania preparatów bakteryjnych. Czynności z tym związane nie są jednak skomplikowane, wystarczy tylko wrzucić do toalety dawkę preparatu. Roczny koszt preparatu to ok. 100,00 zł.

Wybierając na działce letniskowej miejsca odpowiednie dla oczyszczalni lub szamba, należy pamiętać o rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, które określa dokładną ich lokalizację. Szambo ekologiczne lub bezodpływowe zawiera zbiornik, który powinien znajdować się co najmniej 80 centymetrów od przewodów elektrycznych, półtora metra od rurociągów wodnych i gazowych, 2 metry od granicy sąsiedniej działki oraz ciągów dróg, 5 metrów od okien i drzwi, a także 15 metrów od studni. Sam jednak drenaż rozsączający – obecny również w przydomowej oczyszczalni ścieków – musi być oddalony o 30-70 metrów od studni (w zależności od rodzaju oczyszczalni), półtora metra od źródła wód gruntowych i 3 metry od drzew.

Leave a Reply