Brzydki zapach z oczyszczalni. Jak się z nim rozprawić?

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków cieszy się coraz większą popularnością m.in. ze względu na ekologię, wygodę użytkowania, a także niski koszt eksploatacji, co zapewnia tym samym szybki zwrot z inwestycji. Wiele osób zastanawia się, czy takie rozwiązanie może wiązać się z intensywnymi uciążliwymi zapachami. Czym są spowodowane i jak im przeciwdziałać?

 

Przyczyny powstawania nieprzyjemnych zapachów z oczyszczalni ścieków

Z założenia biologiczna oczyszczalnia ścieków ( przy prawidłowej eksploatacji) nie powinna sprawiać problemów.  Powstawanie nieprzyjemnych zapachów w domu bądź w pobliżu oczyszczalni, zazwyczaj świadczy o problemie. Częstymi powodami uciążliwych odorów  jest zła eksploatacja czyli nie wybieranie nagromadzonego osadu w odpowiednim czasie, brak stosowania preparatów( w zależności od rodzaju oczyszczalni) , wprowadzanie do oczyszczalni substancji niedozwolonych.

Innym czynnikiem powodującym nieprzyjemne zapachy to niedrożna lub źle wykonana wentylacji pionowa w budynku lub brak syfonów w  urządzeniach sanitarnych.

Ostatnim z czynników może być źle dobrany odbiornik oczyszczonej wody z oczyszczalni przydomowej np. zalewany drenaż przez wody gruntowe, czy zamarzanie filtru roślinnego. Dlatego tak istotną kwestią jest skorzystanie z usług fachowego doradztwa przed dokonaniem wyboru oczyszczalni.

Jak rozprawić się z uciążliwościami zapachowymi?

Odpowiedni wybór, montaż, a następnie prawidłowa eksploatacja jest podstawą bezzapachowego działania oczyszczalni. Jeśli jednak usterka wymaga długotrwałej naprawy, a uciążliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie domowników, warto również zapoznać się z ofertą biopreparatów, które  pomogą nam zneutralizować odory.

 

Leave a Reply